Kilpailut

Valkealan Kajo 100-vuotta juhlakilpailut

Kopio Juhlakisat kaesiohjelma A5 14.8 x 21 cm Tulossa Valkealan Kajo 100 vuotta juhlakilpailut 1080 x 1080 px

Epäviralliset lisälajit harrasteurheilijoille

- klo 17.30 M/N kuula - ilmoittautuminen vielä mahdollista

- klo 18.00 ruotsalaisviesti - radat täynnä, joukkueita ei oteta lisää

Viralliset lajit ja sarjat klo 18.30 alkaen:

M: 800m, kiekko, 4 x 100m
N: 800m, 4 x 100m
N19: 100m
M17: 100m
P15: 100m, keihäs
T15: 100m, keihäs, 4 x 100m
P13: 60m, pituus, 4 x 100m
T13: 60m, pituus, 4 x 100m
P11: 60m, pituus, 4 x 50m
T11: 60m, pituus, 4 x 50m
P9: 40m
T9: 40m

>> Linkki kilpailukalenterin sivuille

Kilpailujen aikataulu:

kilpailukalenteri.fi

Käsiohjelma (pdf)

Kisoihin ilmoittautunut 5.7. klo 24 mennessä 143 urheilijaa

Paikalla Kajon tuotemyynti ja kahvio. Tervetuloa kannustamaan Kajon urheilijoita huippusuorituksiin!

HUOM PITUUSHYPPÄÄJÄT!

11v. 4 suoritusta, ponnistusalueella ei lankkua, hypyt maalin suuntaan ja T11 aloitus jo muutama minuutti etuajassa, jos mahdollista. 13v. 6 hyppyä, hyppysuunta jäähallia kohti.

Sähköpostilla tms. tulleet ilmoittautumiset (muut näkyy kilpailukalenterissa):

M kuula

Juha Karhu

Juha Grönroos

Olavi Mäkinen

Ville Iiskola

N kuula

Jenni Hujanen

Essi Vainio

Nina Salmela-Mäkelä

Katri Pylvänen

Janina Annala

Mirva Hilander

Ruotsalaisviesti(100-200-300-400m)

rata 1 Heiskalanmäen juoksentelijat (P Iiskola-M Iiskola-L Heiskala-A Heiskala)

rata 2 Naisten kestävyysjuoksuryhmä (T Peltonen-N Salmela-Mäkelä-P Hämäläinen-K Pylvänen)

rata 3 Kajon aikuisten urheilukoulun naiset (U Teittinen-V Väkevä-H Hongisto-M Gröndahl)

rata 4 Kajo Triathlon / Team Suvitie (N Suvitie-M Suvitie-M Langenoja-Suvitie-P Suvitie)

rata 5 Hupiukot (J Grönroos-J Nuutinen-J Pirhonen-A Mikkelä)

rata 6 Kajo miesseniorit (J Gröndahl-P Vuorinen-M Viholainen-N Heikkilä)

 

Ohjeistus ruotsalaisviestiin:

- ilmoita joukkueen juoksujärjestys kuuluttajaa varten

- joukkueen ankkureille numerolaput

- lähtö 200m lähtöviivoilta

- ruotsalaisviesti juostaan vähän sovellettuna eli juostaan yhden kaarteen tasoituksella ja joukkueet voivat siirtyä sisäradalle ensimmäisen vaihdon jälkeen olevien kartioiden ohittamisen jälkeen. Sisäratojen juoksijoilla näin muutaman metrin etu, mutta se on kompromissia, jotta lähtö- ja vaihtojärjestelyt ovat yksinkertaiset

- vaihtoalue on 20m, aina ko. lähtöpaikan(100, 200,300,400) kahta puolen 10m

- juoksijoille tuotepalkinnot maalissa, mitaleita ei juoksussa jaeta

 

4x100m starteissa mukana olevat joukkueet:

klo 20.15

Karhulan Urheilijat N(N.Hänninen, E.Alila, A.Miettinen, O.Ettanen)

Valkealan Kajo N1(M.Wallius, E.Ruotsalainen,S.Savolainen, V.Majander)

Valkealan Kajo N2(H.Hongisto, V.Väkevä, M.Gröndahl,S.Suhonen)

Karhulan Urheilijat M(Vä.Rasi, S.Attenberg, Vi.Rasi, O.Itkonen)

Valkealan Kajo M1(N.Ahtola,N.Virtanen, N.Hämeenniemi,J.Myllymäki)

Valkealan Kajo M2(N.Heikkilä,M.Vuorinen,J.Gröndahl,J.Laurila)

klo 20.20

Valkealan Kajo T15(H.Kalliomäki, M.Karhu, P.Reiman, A.Kortelainen - varalla I.Laine)

Valkealan Kajo T13 I(L.Jyrkiäinen, M.Kallio, E.Huuskonen, T.Purho)

Valkealan Kajo T13 II(V.Hermunen, S.Hintikka, V.Iiskola, V.Nokkanen)

Karhulan Urheilijat T13(O.Figueira, S.Ollas, N.Lehmström,N.Toivonen)

Vehkalahden Veikot T13(A.Harju, K.Tasa,T.Huttunen, E.Muukka)

Valkealan Kajo P13(J.Niinikangas, K.Saendee, E.Hämeenniemi,R.Vainiokangas)

klo 20.30

Valkealan Kajo T11(H.Kalliomäki, P.Pirhonen, V.Nuutinen, V.Parkkonen)

Pyhtään Yritys T11(E.Lehto, Nu.Nousiainen, V.Heino, Ne.Nousiainen)

Vehkalahden Veikot T11(V.Kuoppala,V.Viitala,L.Hellberg,M.Olli)

Valkealan Kajo P11(N.Nuutinen,V.Vainiokangas, L.Kaukoluoto, O.Tasa)

Vehkalahden Veikot P11(E.Harju, Miko Aatola,V.Posti-Ahokas, Miro Aatola)

- pikaviesteissä Valkealan kentällä vanhat ratamerkinnät ja vaihtoalue alkaa kuitenkin vanhasta ns. ennakkomerkistä, joka vajaa radan levyinen merkintä radoittain

 

ERÄJAOT, JOS SARJAN JUOKSUSSA 2 ERÄÄ:

T11 60m

B-erä PB yli 9.80 / 6 juoksijaa

A-erä em. parempi PB / 7 juoksijaa

 

P11 60m 

B-erä PB yli 9.86 tai ei PB / 4 juoksijaa

A-erä em. parempi PB / 6 juoksijaa

 

T13 60m (jos yksi jää pois, menee yhdessä erässä)

B-erä PB yli 9.20 tai ei PB / 4 juoksijaa

A-erä em. parempi PB / 5 juoksijaa

 

T15 100m

B-erä PB yli 14sek. tai ei PB / 4 juoksijaa

A-erä em. parempi PB / 6 juoksijaa

 

Kilpasarjojen ulkopuoliset 

 

M17 100m

Veeti Hostikka KarhKa -04

Samuli Hänninen KarhU

Niko Heikkilä IitPy

 

Jälki-ilmoittautuneet

T15 keihäs

Emilia Muukka VehkVe

M 800m

Matias Vuorinen ValkKa

 

INFOA HEITTOLAJEISTA

- KUULANTYÖNTÖ PÄÄOSIN KENTÄN VÄLINEILLÄ (yhteys Kai Kepsuun, jos haluaa käyttää omaa välinettä)

- sektoriin on alustavasti laitettu kentän henkilökunnan puolesta keihäänheittoon viiva 35m ja kiekonheittoon 30m(kaksi heittäjistä alle 30m heittäjiä) kohdalle. Kuulassa viivat 7m ja 9m kohdalla.

- keihäänheitto suoritetaan kuntoportaiden suunnan päädyssä (kiekko- ja kuulapaikkoja vain yksi)

- omien välineiden punnitukset n. 30-60min. ennen kilpailua varaston oven pielessä olevalla vaa'alla, jos paikalla ei ole päivystystä, niin nouda toimitsija kisakansliasta tarkastamaan välineen paino

 

***

 

Kilpailuja muualla Suomessa:

Kilpailukalenteriin on koottu kaikki Suomen Urheiluliiton hyväksymät kilpailut. Voit hakea kilpailuja esimerkiksi Kymenlaakson piirin alta, jolloin löydät oman alueen kaikki kilpailut. 

Kilpailukalenteri